Asi všichni se rádi díváme na filmy ze sportovního prostředí, kdy nováčci neočekávaně získají vítězství v šampionátu. Je to jen pochopitelné, koneckonců sport sám od sebe láká ke sledování, a pokud se s tím pojí příběh, zvláště o tom, kdy se někdo, komu se nevěřilo, dostal na vrchol, pak je vysoká sledovanost zaručena. Často tak vidíme někoho, komu lidé v daném sportu příliš nevěří, avšak ukáže se, že má velký talent, a díky němu nakonec zvítězí. To samozřejmě vytváří velmi pěkný příběh, je však otázkou, nakolik je něco takového skutečně realistické.
Samozřejmě nikdo nepochybuje o tom, že talent je ve sportu potřeba, stejně jako určité vrozené dispozice. Ovšem představa, že jen a pouze talent stačí k tomu, abychom dovedli hrát s profesionály. Ve skutečnosti totiž sebetalentovanějšího člověka i ten nejslabší hráč z profesionální ligy doslova roznese na kopytech. Talent je totiž jen malou částí toho, co je k dobré hře skutečně potřeba.
Tou hlavní součástí je totiž tvrdý trénink. Bez něj se zkrátka neobejdeme, byť máme sebelepší vlohy. Je potřeba, abychom nejen důkladně znali pravidla, ale aby se nám veškeré pohyby, veškeré manévry doslova vryly pod kůži a staly se součástí naší svalové paměti. Je nutné, abychom je vykonávali v podstatě automaticky.
Další součástí je technická stránka hry, kterou je nutné studovat. Například ve fotbale, můžeme kopat sebepřesněji a sebesilněji, avšak pokud nebudeme rozumět jednotlivým strategiím jak našim, tak našich soupeřů, a nebudeme vědět, jak si s nimi poradit, je nám to v podstatě na nic. Svým spoluhráčům tak jen zkazíme hru. Na hřišti zkrátka musíme v každou chvíli přesně vědět, co děláme a co bychom měli udělat v příštím okamžiku, abychom si zajistili vítězství.
Je tedy jasné, že talent sám, byť je rozhodně důležitý, z nás dobrého sportovce neudělá. Jsou to hodiny a hodiny strávené jak na hřišti, tak i nad diagramy a nad videi studiem techniky ostatních týmů. Jen tak se z nás stanou skutečně profíci.