Na zahradÄ› patřà duben k tÄ›m nejdůležitÄ›jÅ¡Ãm mÄ›sÃcům. Zima pominula a zahrádkáři majà spoustu práce. AvÅ¡ak duben je známý svým vrtkavým poÄasÃm, proto sledujte jeho vývoj a zahradnické práce mu pÅ™izpůsobte. ÄŒasto už totiž bývajà teplé dny, ale pomÄ›rnÄ› chladné noci, a to by mohlo nepÅ™ÃznivÄ› působit na mladé rostlinky.
V dubnu je toho na zahradÄ› opravdu tolik, že zahrádkář nevÃ, kam dÅ™Ãv skoÄit. Takže, kdo má možnost, ten by se mÄ›l pÅ™ipravit už v bÅ™eznu. Zejména s úpravou záhonů byste si mÄ›li pospÃÅ¡it. Kdo nehnojil na podzim a chce chlévskou mrvu nebo kompost zapracovat do půdy až na jaÅ™e, mÄ›l by tak uÄinit asi tÅ™i týdny pÅ™ed výsevem a výsadbou. A kdo prohnojit organickými hnojivy nestihne, může bÄ›hem roku použÃvat hnojivo v zálivce a hnůj Äi kompost zarýt až po sezonÄ›.
NÄ›které rostliny pro dubnovou, pÅ™ÃpadnÄ› kvÄ›tnovou výsadbu je zapotÅ™ebà pÅ™edpÄ›stovat, jiné můžete vysévat rovnou do záhonu. PÅ™edpÄ›stovávat zaÄÃnajà zahrádkáři podle toho, zda budou své rostliny pÄ›stovat ve sklenÃku, anebo na venkovnÃch záhonech Äi v nádobách. Do sklenÃku se mohou výpÄ›stky vysazovat až o mÄ›sÃc dÅ™Ãv.
Co tedy pÅ™edpÄ›stovat: rajÄata, okurky, cukety, dýnÄ›, melouny, nÄ›které druhy fazolÃ, lilek. Tyto plodiny se v naÅ¡ich podnebných podmÃnkách do venkovnÃch podmÃnek vysazujà zpravidla až po 15. kvÄ›tnu, po takzvaných „zmrzlých“. To už by noÄnà ani rannà mrazÃky nemÄ›ly hrozit.
PÅ™Ãmo do zemÄ› můžete již od poÄátku dubna vysévat: hrášek, kopr, mrkev, Äervenou Å™epu, petržel, hlávkový salát, mangold. Máte-li pÅ™edpÄ›stované sazenice zelÃ, kvÄ›táku, kedlubny, brokolice, kapusty, apod., vysaÄte je až v druhé polovinÄ› dubna. Pokud jste v bÅ™eznu nestaÄili vysadit cibuli a vysÃt Å™edkviÄky, uÄiňte tak hned. NÄ›kteřà z vás pÄ›stovali urÄité užitkové rostliny pÅ™es zimu a nynà v dubnu pÅ™iÅ¡el Äas je sklÃzet. Jedná se hlavnÄ› o pórek, mangold, růžiÄkovou kapustu, kadeřávek. Pokud je duben bez deÅ¡tÄ›, nezapomeňte zahradu kompletnÄ› zalévat. A to vÄetnÄ› vÅ¡ech dÅ™evin, které Äasto bÄ›hem zimy vysychajÃ.