Na zahradě patří duben k těm nejdůležitějším měsícům. Zima pominula a zahrádkáři mají spoustu práce. Avšak duben je známý svým vrtkavým počasím, proto sledujte jeho vývoj a zahradnické práce mu přizpůsobte. Často už totiž bývají teplé dny, ale poměrně chladné noci, a to by mohlo nepříznivě působit na mladé rostlinky.
V dubnu je toho na zahradě opravdu tolik, že zahrádkář neví, kam dřív skočit. Takže, kdo má možnost, ten by se měl připravit už v březnu. Zejména s úpravou záhonů byste si měli pospíšit. Kdo nehnojil na podzim a chce chlévskou mrvu nebo kompost zapracovat do půdy až na jaře, měl by tak učinit asi tři týdny před výsevem a výsadbou. A kdo prohnojit organickými hnojivy nestihne, může během roku používat hnojivo v zálivce a hnůj či kompost zarýt až po sezoně.
Některé rostliny pro dubnovou, případně květnovou výsadbu je zapotřebí předpěstovat, jiné můžete vysévat rovnou do záhonu. Předpěstovávat začínají zahrádkáři podle toho, zda budou své rostliny pěstovat ve skleníku, anebo na venkovních záhonech či v nádobách. Do skleníku se mohou výpěstky vysazovat až o měsíc dřív.
Co tedy předpěstovat: rajčata, okurky, cukety, dýně, melouny, některé druhy fazolí, lilek. Tyto plodiny se v našich podnebných podmínkách do venkovních podmínek vysazují zpravidla až po 15. květnu, po takzvaných „zmrzlých“. To už by noční ani ranní mrazíky neměly hrozit.
Přímo do země můžete již od počátku dubna vysévat: hrášek, kopr, mrkev, červenou řepu, petržel, hlávkový salát, mangold. Máte-li předpěstované sazenice zelí, květáku, kedlubny, brokolice, kapusty, apod., vysaďte je až v druhé polovině dubna. Pokud jste v březnu nestačili vysadit cibuli a vysít ředkvičky, učiňte tak hned. Někteří z vás pěstovali určité užitkové rostliny přes zimu a nyní v dubnu přišel čas je sklízet. Jedná se hlavně o pórek, mangold, růžičkovou kapustu, kadeřávek. Pokud je duben bez deště, nezapomeňte zahradu kompletně zalévat. A to včetně všech dřevin, které často během zimy vysychají.